Yeditepe’de Video Projesi

Video dersi için İstanbul 2010 hakkında bir video hazırlamamız lazımdı.  Okulda Final Cut ile çalışıyoruz.

Kameramın geç gelmesi yüzünden zamanım yettiğince birkaç video çekebildim. Sıra bunları bir araya getirip düzenleyip bir şeyler ortaya çıkarmaya geldi.

Evdeki bilgisayarımda Final Cut çalışmıyor çünkü bilindiği gibi Windowslara kurulmuyor bu program. Ben de bilgisayarımda yüklü olan Adobe Premiere CS5 ile yapmaya çalıştım. Ancak program dondu takıldı açmadı kapandı hatalar verdi vs.

Ben de hayatımda ilk defa ders dışında okulun “nimetleri”‘nden faydalanmak istedim ve aklıma “Öğrenci çalışma odası”‘na gidip oradaki iMaclerde video projemi hazırlamak geldi.

Dersim olmayan bir gün okula gittim ve çalışma odasının kapalı olduğunu gördüm. Öncelikle bölüm(Görsel iletişim Tasarımı)  başkanı olan Emin Doğan Aydın’nın sekreteri olan bilmem ne hanıma gidip çalışma odasının açılmasını istedim. Gelen cevap “öğrencilere yasak” (yan yan bakarak derler ya aynen öyle )
Sonra bölüm başkanının kendisine başvurdum. O da yasak dedi git dışarda çalış dedi.

O gün boş boş eve döndüm  ve ders hocama maille durumu bildirdim kendisi odayı açabileceğini söyledi ve bana şu gün şu saatte gelip çalış dedi. Evet sağolsun.

Girdim odaya 1 saate varmadan Emin Doğan Aydın hazretleri odanın önünden geçerken ters ters baktı ve devam etti.
Sonra odasına doğru giderken de kapıdan ters ters baktı ve geçti.

2 dakika geçmeden asistanını yolladı. Asistan bana aynen şunu söyledi “Emin hoca orada ne yapıyor diye soruyor”. Ben ise ders hocasının izni ile video projesini bitirmeye çalıştığımı söyledim. Tamam söyleyeyim deyip gitti.

5 dakika sonra bana izin veren ders hocam geldi ve çıkmam gerektiğini söyledi. Evet çıktım. Hem de o ana kadar yaptıklarımı alma fırsatı bulmadan. Evet sildim.
Sonradan öğrendim ki gidip ders hocama bağırıp niye izin veriyorsun diye terslemiş.

Ders hocam her şeye rağmen “gel ders saatinde sınıfta çalış” deyip yardımcı olmaya çalıştı.
Hocanın bir dersine girip arkada bu video’yu 1 saat gibi bir sürede bir araya getirip hazırladım, hazırlamaya çalıştım.

Sonuç şu ki, “öğrencilere yasak” denilen bir “öğrenci çalışma odası”‘na sahibiz üniversite öğrencileri olarak. Üstelik o çalışma odası her gelen misafire Emin Doğan Aydın tarafından “Bu da öğrenci çalışma odamız” diye tanıtılıyor.

Hayır kesinlikle orası öğrenci çalışma odası değil orası gösteriş için yapılan büyük başların bakarak kendi içlerini tatmin ettikleri bilgisayarların bolca dinlendiği ve harcandığı bilgisayar uyku odası, gösteriş odası.

Bu olayı bir hocama anlatmam üzerine kendisinin söylediği bir söz ile bitirmek istiyorum;

“Yasak kelimesi Üniversite ortamına yakışmıyor”

Video aşağıda , Beğendim mi ? Hayır. (Müzik grup alatav) – Video direk linki : http://www.youtube.com/watch?v=x9KJ1RDgfQ4

Youtube’a giremeyenler için;

Published by

Ali OĞUL

Gorsel Iletisim Tasarimcisi. Yeditepe Universitesi, Gorsel Iletisim Tasarimi mezunu. Adobe User Group Manager, FlashOdulleri.com ve FlashArsivi.com kurucusu. Ayrica kendisi iyi bir insandir.

7 thoughts on “Yeditepe’de Video Projesi”

  1. Sıkıcı bir olay, geçmiş olsun. Üniversitlerde -hele ki Yeditepe Üniversitesi gibi saygın bir kurumda- bu tür olayların yaşanmaması için öğrencilerin ortak tepkiler vermeleri gerekir bence. Yazında belirtmiş olduğun gibi “Yasak” kelimesi bir çok ortama olduğu gibi özellikle üniversite ortamına hiç ama hiç yakışmıyor.

  2. Teşekkürler Emrah. Ortak tepkinin verilmesinden ben de yanayım ancak ne yazık ki okulda koyun öğrenci de az yok.. Bu daha vizeydi asıl final projesi için bir video hazırlamam lazım bakalım onda neler yaşayacağım 🙂

  3. Alicim, çok üzüldüm ama sonunda yapabilmişsin.Selçuk Hoca’nın anlayışına da şaşırdım.Ayrıca da sevindim.Emeğine sağlık.Müziği de çok sevdim.

  4. Aahh ah. bu üni hocaları heryerde aynılar. Ünilere fazla özerklik verince “kampüsün lordu” havasına giriyolar işte. benim de 2 dersim kaldı süründürüyolar hala. Dostum bu izlediğim videonun değeri, videoda gördüklerimle değil yukarıda anlattıklarınla ölçülür ve buna halk arasında paha biçilemez denir 🙂 tebrikler.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.