Adobe CS5, Flash CS5 Yenilikleri


Bildiğiz üzere Adobe CS5 ürünlerini 12 Nisanda tanıttı.

Çarşamba günü de (14 Nisan) Adobe’nin Türkiye distributörü Medyasoft tarafından parti tadında bir lansman gerçekleştirildi.

Partide bol müzik , servis ve eğlencenin yanında bir de CS5 ile gelen yeniliklerden bahsedildi. Lansmana Medyasoft ekibi ve Adobe Türkiye ekibiyle beraber kalabalık bir meraklı gelmişti.
Hakan Çamoğlu, Halid Özgür ve Erhan Meydan konuşmacı olarak bazı yeniliklerden bahsettiler.

Açıkcası Adobe tarafından bana verilen beta sürümlerini 5-6 aydır zaten kullanıyorum. Bütün programların aşağı yukarı yeniliklerinden haberdarım.

Photoshop ve AfterEffect’te çok güzel yenilikler var. Tabi bütün programların yeniliklerinden bahsedemeyeceğim. Ben ilk olarak Flash CS5 ‘in yeniliklerinden bahsetmek istiyorum.

İlerleyen zamanlarda Flash Catalyst ‘ten başlayarak diğer cs5 ürünleri hakkında yazılar yazabilirim.
Diğer bütün programların yeniliklerini konu alan videolar Vidobu’dan Hakan Çamoğlu, Halid Özgür ve Erhan Meydan tarafından hazırlandı . Bu videoları izleyip bütün programların yeniliklerini görebilirsiniz.
İzlemek için tıklayın

Flash CS5 YenilikleriBurada ilk olarak daha önceki yazımda gösterdiğim giriş ekranını göstermek istiyorum;

Evet bu giriş ekranı.. Fazlasıyla havalı.. Şimdi gelelim içine.

Arayüz olarak çok büyük değişiklikler yok ki zaten genel olarak Flash’ta çok büyük değişiklikler yapılmamış. Flash Player ve Flash Catalyst’e daha çok ağırlık verilmiş durumda.

Code Snippets

İlk olarak dikkati çeken özellik Code Snippets;

Bu özellik kodlarla uğraşmak istemeyenler için. Daha az kod yazan ve onları bile yazmak istemeyenlere..
Görüntüde görüldüğü gibi bir panelden ibaret. MovieCliplere hiç uğraşmadan listede yer alan özellikleri vermenizi sağlıyor. Mesela kod yazmadan listedeki Click go to web page ‘i tıkladığınızda seçmiş olduğunuz MovieClip’e otomatik olarak kod ekliyor ve istediğiniz adrese tıklandığında gitmesini sağlıyor.
Ekranda görüldüğü gibi kodu action paneline atıp açıklamalarını da size yazıyor.

Motion Preset

Bu özellik daha önceki versiyonda da vardı. Ancak bu versiyonda listedeki hazır tween sayısı arttırılmış gibi görünüyor (önceki versiyon şuan bende olmadığı için tam emin değilim)

Henüz bunu bilmeyenler için anlatayım, Code snippet benzeri birşey. Code yerine otomatik tweenler ekliyor. Top zıpyalıyışı animasyonu, blurlu obje animasyonu gibi.

ActionScript Paneli

Bu versiyon ile ActionScript kodları yazarken daha rahat olacaksınız. Otomatik tamamlayıcılar çok iyi geliştirilmiş.
Kodu yazmaya başladığınız anca size liste sunuyor ve yazmadan o listeden seçebiliyorsunuz. Ayrıca listede iconlarla özelliklerini ayırmış durumdalar.

Ekran görüntüsü şu şekilde ;

Iphone Uygulamaları

Flash CS5 ile artık iPhone uygulamaları hazırlayabiliyoruz. Açarken iPhone seçeneğini tıklayıp yaptığımız uygulamayı iPhone uygulaması olarak çıktısını alabiliyoruz.  Tabi bunu test etmek lazım , test edebilmek için de bir iPhone’nunuz olmalı ben 1-2 test dışında birşey yapamadım mesela çünkü iPhone’um yok 🙂

Bu konu ile ilgili Lee Brimelow ‘un bir videosu var. Onu izleyerek nasıl hazırlandığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Video için tıklayın

Tabi bu aralar Apple ile Adobe arasında bir kavga var sonucu ne olur bilinmez. Belki ilerde bu özellik kaldırılır ya da Flash ile yapılan uygulamalar iPhone ‘da kullanılamaz hale gelir. Ya da Apple Store’a yüklenemez hale de gelebilir.

Bakalım bekleyelim…

TLF Text

Flash CS5 ile TLF Text diye birşey eklendi. Text yapıları tamamen değişti.
Yazı yazdığınızda properties panelinde Classic Text ve TLF Text diye iki seçeneğe sahipsiniz.

Classic Text zaten bildiğimiz önceki versiyonlardaki Text yapısı. TLF ‘ye gelince.

Bu text yapısı tamamen inDesign ya da Freehand ‘deki text yapısı gibi. Paragraf tasarımını çok daha kolaylaştırıyor.

inDesign ya da buna benzer diğer programları kullananlar daha iyi bilecekler. Örneğin bir paragrafı kopyalayıp sahneye tlf text alanına yapıştırdık. Aşağıda göstereceğim resimdeki gibi hepsi sığmayacak ve köşede + şeklinde kırmızı bir işaret çıkacak.
Buna tıkladığınızda yazının görünmeyen kısmını kopyalıyor daha doğrusu kesiyor. Her hangi bir yere text alanı açtığınızda da devamını oraya yazıyor.

Aynı zamanda tıpkı inDesignda olduğu gibi tek text alanında sütunlar oluşturabiliyorsunuz. Ya da yatay , dikey seçeneklerini kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Arapça gibi tersten okunan yazılar için sağdan başlama ayarı da eklenmiş durumda.

Aşağıdaki görselde yukarıda yazdığım yazıyı kullandım.1. paragrafa sığmadığı için bahsettiğim + işaretine tıklayıp 2. paragraf için text alanı açtığımda devamı otomatik oraya gitti. Sonra buna da sığmadığı için 2. parafraftaki + yı da tıkladıp ve 3.yü oluşturdum. Görsel 3. yü oluştururkenki hali.

Text Embed

Bu versiyonda Text Embed de bayağı geliştirilmiş. Öncelikle embed ettiğinizde o kaydediliyor ve diğer text alanları için embed panelini açtığınızda önceden kayıtlı olanı seçebiliyorsunuz.

.xfl Formatında çıktı

Eski versiyonlarda Farklı kaydet dediğimizde sadece bir önceki versiyonda kaydetmemiz için ekstra bir seçenek sunuyordu.

Flash CS5 versiyonunda xfl diye bir seçenek eklenmiş. Bu seçenekle kaydettiğinizde xml bir klasör oluşturuyor  ve xml dosyalarıyla dosyanın bilgilerini size sunuyor.  Daha sonra bunu olduğu gibi tekrar flashta açabiliyorsunuz.

Bütün flashta yaptıklarınız bu xml dosyaları içinde saklanmış oluyor. Ayrıca bu xml dosyalarını herhangi bir editör ile açabiliyorsunuz.

Bu flashtaki bütün görselleri klasöre çıktı olarak alıyor.. Aslında bu özellik diğer programlarda daha önce mevcuttu. Mesela ben inDesign’da bunu kullanmıştım.

1. si kaydederken, 2.si oluşturduğu dosya , 3.sü xml’in içindekiler

Video ve Arayüzleri

Bu versiyonda video arayüzleri biraz daha değiştirilmiş. Arayüzteki renkleri renk paletinden rahatça değiştirebiliyorsunuz.

Cue Points özelliği ile videolarınıza istediğiniz saniyelerde işaretler koyabiliyorsunuz.

Evet sanırım anlatacaklarım bitti 🙂 Aklıma şimdilik gelenler bunlar ama ilerde yeni özellikleri de yazıya dahil edebilirim.

İlerleyen zamanlarda eğer başka yerlerde bahsedilmemişse Photoshop ve illustrator daki yeniliklerden bahsetmeyi düşünüyorum.  Bu zamana kadar bu yenilikleri yazacak olan biri olursa da size linklerini sunacağım 🙂

Çok uzun oldu okuduğunuz için teşekkürler. Görüşmek üzere.


21 responses to “Adobe CS5, Flash CS5 Yenilikleri”

 1. Eline sağlık Ali güzel bir yazı olmuş.
  Flash CS5’in en çok sevdiğim yeni özelliği “.xfl” formatında dosya çıktısı vermesi.
  acaba not pad te dosyayı açıp editleme yapabiliyormuyuz?

 2. Sağol Selman 🙂

  xfl çıktısını aldığında publish xml dosyanın xml i gibi ayrı ayrı xmller çıkıyor. Bunlarda bilgiler mevcut

  Açadabiliyorsun ama ne kadar düzenleyebilirsin ki zaten 🙂 oradaki sahne ayarlarını falan yapabilirsin belki yani zoru seçmek olur.

  Mesela flashta sana iş verdim 10 tane resmi yolladım. sen de onları kullandın. bitti ve flayı bana attın. bütün resimler içinde.

  Xfl ile çıktı aldığında resimler klasörde oluyor. Sonra sen resimleri değil o xfl çıktısını yolluyorsun ben zaten bende olan 10 resmi klasöre atıyorum ve flashta açıyorum çok daha rahat değil mi

 3. Evet Ali diyorsun zaten orda çokta fazla değişiklilik yapılamaz ama diyelim misal başka bir bilgisayarda flash yok ve ben rahatça hiçbir programa ihtiyaç duymadan .xfl dosyasını not pad’te açıp editleyebilirmiyim? onu merak ettim

 4. Evet selman açabilirsin. Ama mesela şekillerin karşılığını anlayamazsın ki. Textleri düzenleyebilirsin mesela.

  Yuvarlak çizince mesela bir sürü kod ekleniyor xmle bunları oradan düzenlemek zor.. tabi bilgin varsa yapabilirsin.

  Hem bilgisayarda flash yoksa düzenlesen ne işine yarayacak swf çıktısını alamazsın ki 🙂

 5. hmm eğer öyleyse direk o zaman aklıma şu geliyor bu .xfl çıktısı Flex(Flash Builder) için yaratılmış bir dosya formatıdır ve belkide dreamweaver da açabiliyordur.

 6. Hayır aklındakini sil 🙂 DW de ya da flexde açılmıyor bu dosyalar.. tamamen yazıda ve yorumda bahsettiğimden ibaret. Yani başka şeyler arama 🙂

 7. Code snippet desteği yeni mi geldi 🙂 Bırak yaa rezalet resmen. Biz senelerdir .NET te kullanıyoruz.

 8. Otomatik tamamlamalara Code Snippet değil Intelligence adı verilir. Code Snippet, tamamen bir yazılım mekanizması sayesinde örneğin .NET’te klavyeden (Tab) tuşu ile otomatik olarak gerekli kodun yazılmasını sağlar 😉

 9. Mustafa demek istediğim yapı olarak aynı şeyler mi?

  Yani Flash’a yeni gelmesini eleştirmişsin ya;
  Bu gelen özellikte MovieClip’i seçip listeden hazır bir özelliği tıklıyorsun otomatik kod ekliyor.

  Mesela bir objenin otomatik fadein fadeout olması gibi. Ya da tıklanınca adrese gitmesi gibi.

  Eskiden bunlar için biz kod yazardık şimdi uğraşmak istemeyenler listeden çift tıklayıp objeye ekliyor.

  .NETte bahsettiğin şey de aynı böyle birşey mi?

 10. Yapı olarak farklı olabilir ama mimari olarak heryerde “Code Snippet” olarak geçer. Ben Flash’daki x kolaylığından değil “Code Snippet” desteği üzerinden değerlendirdim. Sonuçta bu işleme verilen isimin anlamı uygulama geliştiricisine kod yazmadan kolaylık sağlamak.

 11. Teşekkürler Mustafa , NET ile ilgili bilgim olmadığı için sordum.

  Evet Flash’a bu özellik yeni geldi ama dediğim şekilde bir özellik.. Listede her kod yok tabi ilerde artabilir bu.

 12. Necati Kasapoğlu daha CS5 ‘in kendisi çıkmadı keygen’i nerden bulsunlar.

  Ayrıca çıksa bile kimsenin vereceğini sanmıyorum.

 13. yaa arkadaş ben adobe flash cs5 de animasyon yaptım ama onu macromedia flash dosyasında açamıyorum nasıl kaydedicem fla dosyası olarka bana bi bilgi verirseniz sevinirim

 14. arkadaslar flash cs5 te tween nasıl veriliyor

  cs4 çalışıyorum tween vermeyi motioneditor den kolaylıkla yapıyor
  ben çözemedim bir akıl verin

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: