HTML5 vs Flash


Yazinin 2. bolumunu su linkten okuyabilirsiniz; http://www.aliogul.com/blog/2010/10/20/html5-vs-flash-2/

[Bu yazı 31 Ağustos 2010 tarihinde güncellenmiştir]

Bu aralar sıklıkla adını duyduğumuz Html’in yeni versiyonu olan Html5’in Flash’ı tamamen öldüreceğine dair dedikodular ve Flash ile Html5 savaşı devam ediyor.

Ben de sevgili Zihni Babuz ile Photoshop Magazin dergisi için, elimizden geldiğince tarafsız bir şekilde Html5 ve Flash’ın bütün detaylarıyla kıyaslanladığı 2 bölümlük bir yazı hazırladık.

Yazının ilk bölümü PhotoshopMagazin dergisinin  Temmuz-Ağustos sayısında yayınlandı.

2. Bölüm de Eylül – Ekim sayısında yer alıyor.

Merak eden Flash ve Html5 taraftarlarının bu sayıyı kaçırmamasını öneriyorum , öneriyoruz.

Aşağıda 1. bölümünü inceleyebilirsiniz. Görüşmek üzere.

HTML5 ve FLASH

Flash ve HTML5 karşılaştırmaları, son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir konu haline geldi. HTML5 duyurulduğundan beri sonu gelmeyen bu karşılaştırmaların tarafsız sonuçlarını sunan birilerini görmek de imkânsız hale geldi.

Özellikle Flash severler ve Flash geliştiricileri HTML5’in Flash’a rakip olmasına gülüp geçerken, HTML5´in daha hazır olmadığını ve bu nedenle Flash’ın yerini alamayacağını düşünüp yaptıkları kıyaslamalarda hep Flash’ın daha iyi olduğundan bahsederler.

Diğer yandan Flash’ın eski bir teknoloji ve hantal olduğunu düşünenler HTML5 teknolojisinin çıkmasıyla Flash’a gerek kalmadığını HTML5 ‘ in Flash’a gerek duymadan Flash’ın yaptığı her şeyi yapabileceğini iddia ediyorlar. Büyük çoğunluğu Flash’ı sevmeyenler olan HTML5 severler bu yeni teknolojinin web dünyasına çok şey katacağından ve kesinlikle Flash’ın yerini alacağından bahsederler.

Peki, bu olay nasıl başladı? Gerçekte hangisi daha iyi veya daha iyi olan biri var mı? Flash gerçekten tarih mi olacak, yoksa HTML5 sadece abartılmış bir teknoloji mi?

Biz elimizden geldiğince tarafsız bir şekilde bu kıyaslamayı yapıp sizlere detaylarıyla birlikte sunmaya çalıştık. Ama öncesinde bu olay nasıl gelişti kısaca bahsedelim.

Flash Nedir?

Flash, çoğu kişinin bildiği üzere, Macromedia firması tarafından yapılan ve daha sonra Adobe’nin Macromedia’yı satın almasıyla Adobe bünyesine geçen bir grafik animasyon ve web tasarım&uygulama programıdır.

Flash günümüzde birçok tasarımcı tarafından kullanılmaktadır. Yapılan birçok website artık ya Flash tabanlı ya da Flash öğelerini içermekte. Ayrıca Flash Player (Flash ile yapılan uygulamaları çalıştırabilmek için) bilgisayarların %90’ndan fazlasında yer almaktadır.

Flash’ın bu derecede yaygınlığıyla beraber eksikleri de mevcut. Özellikle HTML5 ile kıyaslama yapanlar tarafından en çok Flash’ın güvenlik açıklarının bulunması ve gereğinden fazla sistemi yorması şikâyetleri dile getiriliyor.

HTML5 Nedir?

HTML5, HTML dilinin son sürümüdür. Şuan kullanılan HTML sürümü 4,1’dir.  Mevcut sürümünün bazı ihtiyaçları karşılayamaması HTML5’i doğurdu. Tamamen yeni ve gelişmiş olan bu teknolojiyi Youtube da video playerları üzerinde denemektedir.

Günümüzde bazı tarayıcılar tarafından kısmen desteklenmektedir. Opera son çıkardığı sürümle HTML5 ‘i tamamen desteklemektedir.

Apple ve Adobe tartışması

HTML5’ten önce araları oldukça iyi olan Apple ve Adobe HTML5’in gelmesiyle araları açıldı.

Apple HTML5’in harika bir teknoloji olduğunu ve Flash’ın güvenlik açıklarıyla dolu, hantal ve sistemi yorduğunu dile getirmesi aradaki gerginliği başlatmış oldu.

Zaten bilindiği üzere iPhone’larda Flash Player mevcut değildi. Tam da gerginliğin arttığı dönemde Apple’ın iPad’i tanıtması ve aynı sebeplerden ötürü Flash Player’ı desteklememesi, hem Adobe ile Apple arasındaki gerginliği daha da arttırdı hem de Apple ve Adobe kullanıcılarını da karşı karşıya getirdi. İnternet ortamında Flash ve Apple hayranları bu konu üzerinde oldukça tartışıyorlar.

Hala bu gerginlik ve atışmalar devam ediyor ve henüz bu konuda iki taraftan atılmış bir adım yok.

APPLE ne diyor?

Apple’a göre Adobe çalışanları tembel ve Flash’ın eksiklerini ve güvenlik açıklarını kapatmakla uğraşmıyor.

Ayrıca Flash´ın %100 ticari bir yazılım olduğunu, eski bir teknoloji ve  kapalı bir sistem olduğunu bu yüzden  Apple´ın Flash yerine HTML5, CSS gibi açık standartları benimsediğini söylüyor. Ek olarak Google gibi şirketlerinde bu standarları benimsediğini söyleyen Apple HTML5 ile eklentiye gerek duymadan Flash ile yapılan animasyonlar yapılabileceğini iddia ediyor.

Apple, Flash’ın güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ve mac’lerdeki çökemelere sebep olduğunu, iPhone ve iPad için Flash gibi 3.parti teknolojileri istemediğini belirtiyor.

Flash’ın pc döneminde oluşturulmuş bir teknoloji olduğunu ve mobil platform döneminde pil ömrü ve açık web standarlarının önemli olduğunu belirtiyor.

ADOBE ne diyor?

Adobe ise bütün bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını, Flash’ın çok kullanılan, gelişmiş bir platform olduğunu söylüyor. Ayrıca bir takım güvenlik açıklarının bulunduğunu kabul ederek bu açıklar üzerinde sürekli çalışıldığını belirtiyor.

Adobe ayrıca Flash’ı , Air, Flex ve Flash Catalyst ile daha da genişletip bir platform haline getirdi ve bu yönde çalışmalara devam ediyor.

Girişte de bahsettiğimiz gibi İnternet ortamında bu konuyla ilgili çok sayıda değerlendirme ve karşılaştırmalar mevcut ve her geçen gün yeni kıyaslamalar yapılıyor.Genelde yabancı sitelerde yer alan bu değerlendirmeler taraflı oluyor.

Biz şimdi başlıklar halinde HTML5 ve Flash ‘ın artılarından eksilerinden bahsedeceğiz.

Video

Youtube başta olmak üzere oldukça yaygın olan Video sitelerinin yanında diğer bütün sitelerde videoları yayınlamak için video player’lar kullanılır. Günümüze kadar bu videoların %95 ‘inden fazlası Flash Player kullanılarak yayınlanıyordu. Öyle ki Flash veya web tasarımı ile ilgili bilgisi olmayan ve sadece internet ortamında tüketici olan sınıf bile Youtube, Facebook vb. sitelerin Video Playerları sayesinde Flash ve Flash Player’ın ismini duyup bilgisayarlarına Flash Player yüklemişlerdir daha doğrusu yüklemek zorunda kalmışlardır.

Ancak Flash’a rakip olarak gösterilen HTML5 bu geleneği biraz bile olsa bozacağa benziyor. En azından Youtube gibi video sitelerinin bir de HTML5 player versiyonlarını desteklemesi kullanıcıları Flash Player yükleme zorunluluğundan kurtaracak ve yayıncıları Flash tekelinden kurtarmış olacak.

Bakalım Html5 ve Flash video playerlar arasında nasıl farklar var.

 • Desteklenen Video Formatları

  Flash’ın desteklediği video formatları tarayıcıdan bağımsız olarak ; flv, H.264, aac, mp3, vp6, speex  ve gelecekte destekleyeceği vp8 formatı.
 • Html5’in desteklediği formatlar ise tarayıcıya bağımlı olarak şu şekilde;

  Mozilla: Theora,  ogg, vorbis , Mozilla 4.0 ile vp8

  IE 9.0: H264

  Chrome 5: H.264 – Theora – ogg – gelecekte vp8

  Opera 10 : ogg – theora – gelecekte vp8

  Konqueror : ogg – theora

 • Video Kalitesi Video kalitesi olarak Flash ve HTML5 arasında fark yok. Aynı formatlarla yaptığımız testler sonucu Flash ve Html5’de onatılan videoların kalitesi aynı.
 • Yükleme hızı Yükleme hızı konusunda HTML5’in Flash’a oranla daha az gelişmiş olduğunu görüyoruz. Flash player ile oynatılan bir video daha hızlı yükleniyor ancak Html5 bunu daha da geliştirecektir.
 • Sistemi yorması Bununla ilgili aynı video ile yaptığımız testte ortaya çıkıyor ki HTML5 ve Flash Player ile oynatılan videolar sırasında CPU %15-25 arasında. Yani Cpu yakması açısından Flash ve Html5 arasında bir fark yok
 • Siteye ekleme kolaylığı Html5 ‘in video özelliklerini incelediğimizde bu konuda kesinlikle Flash’tan daha iyi ve rahat olduğunu gördük. Flash’ta bir video’yu yayınlamak için neredeyse ekranı kaplayacak uzunlukta satırlarca kod (bu Flash tarafından otomatik olarak oluşturulur) yazıyorken HTML5’te sadece 2 satırla siteye video eklenebilir.
 • Ekstra özellikler HTML5´de Flash´da ki gibi tam ekran olarak video izleyemiyoruz betiklerle ancak oluyor bu işlem.HTML5´in artı yönü ise mobil cihazlarda sorusuz çalışması Flash ise eklenti olmadan çalışmıyor,bu durum sadece mobil cihazlar üzerinde değil Flash eklentisi yüklü olmayan bilgisayarlarda da sorun olabiliyor fakat HTML5´de bütün tarayıcılar desteklemediği için bunda da sorun olabilir.Ek olarak Flash´ın streaming olayı çok güçlü takılmadan beklemeden videolarınız izleyebiliyorsunuz bu durum html5 de iç açıcı değil daha gelişmekte olduğu için çok zayıf düşüyor.

Animasyon

Kuşkusuz bu konuyla ilgilenen çoğu kişinin en çok ilgilendiği konu animasyondur.  Flash temelde bir animasyon programı ve tanınmasında bu özelliği büyük rol oynamıştır. Çoğu Flash sever Flash ‘a animasyona olan ilgi sayesinde merak salmıştır. Daha sonraları Flash sadece animasyon programı olmaktan çıksa da Flash’ı sadece animasyon oluşturmak için kullananların sayısı oldukça fazla.

HTML5’de de animasyonlar oluşturulabiliyor. Belki de çoğu kişinin ilgisini bu yüzden çekiyordur. Ancak fark şu ki Flash her türlü animasyon oluşturmak ve izletmek için kullanılıyor fakat HTML5 ‘te sadece web sayfalarında kullanılmak üzere animasyonlar oluşturulabiliyor.

Flash ile banner animasyonları, çizgi filmler, introlar ve hareketli herşey oluşturulabilir. Oluşturulan animasyonlar Web ortamında, Masaüstlerinde, Sunumlarda, Online veya Tv animasyonlarında hatta TV reklamlarında bile kullanılabilmektedir.

Ancak HTML5 te ise sadece web ortamında oynatılmak üzere bannerlar, çizgi filmler ve diğer animasyonlar hazırlanabiliyor.

Ayrıca Flash’ta yapılan bir animasyonu video formatında çıktı alabiliyoruz, ancak html5’te böyle bir imkânımız bulunmamakta.

Animasyonlar oluşturulurken ve yayınlanırken dikkat edilmesi gereken önemli kriterlere gelelim.

Flash animasyonları oluşturabilmek için Adobe Flash programı kullanılır. Bu programın arayüzü animasyon oluşturmaya oldukça el verişlidir.  Animasyonu kolayca oluşturabilmemiz için birçok kolaylaştırıcı tool (araç)’lar mevcut.

HTML5’te ise herhangi bir animasyon aracı yok. Hazırlanan görseller kod yardımıyla sahneye ekleniyor ve animasyon tamamen kod ile hazırlanıyor.

Flash bu konuda html5 ‘e oranla daha kullanışlı. Kod ile animasyon hazırlamak isteyenler ActionScript ile tamamen kodlarla animasyon hazırlayabiliyorlar. Bunun dışında da yukarıda bahsettiğimiz gibi arayüz ve araçlar sayesinde kod kullanmadan da animasyonlar hazırlanabiliyor.

 • FPS Ayarı Fps, saniyede ekranda görünen kare sayısıdır. Fps arttıkça , animasyonun kısalır. Fps ‘yi artıp kare sayısı da arttırılınca animasyon kalitesi daha iyi oluyor. Flash’ta da HTML5’te de Fps ayarı yapılabiliyor. Böylece animasyonların akışı ayarlanabiliyor.Ancak, Flash’ta ActionScript 3.0 sayesinde bir animasyon devam ederken bu ayar anlık değiştirilebiliyor. Böylece animasyonun bazı yerlerini hızlandırıp bazı yerlerini yavaşlatabiliyoruz.  Html5’te ise böyle seçeneğimiz bulunmuyor. Animasyon tek belirlenen tek fps ayarı ile başlayıp bitiyor.

 • Sistemi yorması Bu konuda aynı animsyon üzerinden yaptığımız testlerin sonuçları şu şekilde

Browser / Sistem windows 7 Flash 10.1 HTML5
Mozilla 3.6 Cpu:57% FPS:30 CPU:56% FPS:16
Opera 10.56 CPU: 56% FPS:30 CPU:52% FPS:28
Safari 5 CPU: 57% FPS:30 CPU: 56% FPS:9
Chrome CPU: 57% FPS:30 CPU: 53% FPS:5
IE8 CPU: 58% FPS:30 YOK

Sonuç olarak Cpu aşağı yukarı her ikisinde de aynı , ancak Flash’ın hızı yüksek, HTML5’in düşük. Bu da HTML5’in hızına oranla daha fazla sistemi yorduğunu gösteriyor

 • Animasyon kalitesi Animasyon kısmında baktığımızda Flash HTML5´in çok çok ilerisinde ama HTML5 yeni gelişen bir teknoloji ve bütün tarayıcılar desteklemiyor bu yüzden animasyonlarda istediğimiz performansı alamıyoruz animasyonlar yavaş olmasına rağmen CPU çok fazla tüketiyor tabii ki bu animasyona göre değişiyor. Flash ise bu konuda gerçekten çok başarılı çok hızlı,tarayıcıya bağlı değil ve 10.1 ile CPU sorunlarınıda aşmış gibi duruyor fakat bu da animasyona ve geliştiriciye göre değişiyor.
 • Animasyon teknikleri Flash’ın arayüz araçları sayesinde objelere kolaylıkla 3d özelliği verilebiliyor, hazırlanan çizimlere ve objelere eklem özelliği verilebiliyor bu sayede kol bacak gibi bölgeler fizik kurallarına uygun bir şekilde çok kolay bir şekilde anime edilebiliyor. Ayrıca yine paneller ve araçlar sayesinde alpha(saydamlık), renk değişimi vb. özellikler kolayca obje üzerinde kullanılabiliyor.Ayrıca ActionScript ile de animasyonlar hazırlanabiliyor.HTML5’te ise böyle araçlar mevcut değil ve animasyonlar tamamen kodlarla hazırlanıyor.
 • Çizim ortamı Flash’ta yapılan animasyonların çizimleri Flash içinde de hazırlanabiliyor, istenildiğinde Photoshop, Illustrator gibi programlarda hazırlanıp Flash’a kolayca aktarılabiliyor.Html5’te ise animasyon görselleri sadece çizim programlarıyla hazırlanıp parçalar ayrı-ayrı kaydedilip HTML5 kodlarıyla görseller bir araya getirilip anime ediliyor.Ayrıca Flash ve HTML5 vektörel çizim ve animasyonları destekliyor.
 • Text Animasyonlar (metin animasyonlar) Text (metin) animasyonlar, çoğu animasyon severin işine yarayan bir özelliktir. Flash’ta bilindiği üzere bu özellik mevcut. Flash’ta animasyon yapmak isteyenler Metni yazıp ActionScript ile bir takıp animasyonlar hazırlayabilir, ya da metni çizime dönüştürüp kodlardan bağımsız olarak istediği her türlü animasyonu hazırlayabilir. Yazıyı çizime dönüştürmek oldukça kolay bir işlemdir. Bu sayede yazı animasyonları yapmak isteyenler yazıları tek tek çizmek ve kare kare animasyonunu hazırlamaktan kurtulmuş oluyor.Html5’te de Text animasyonlar ve effectler mevcut. Ancak Flash’a oranla çok yetersiz. HTML5’te yazılan yazılar kodlarla anime ediliyor ve bu istenilen sonucu vermiyor. Çoğu yazı animasyonu bu yüzden sistemi gereğinden fazla yoruyor. Yazıyı yazıp çizime dönüştürme özelliği ise HTML5’te mevcut değil. Zaten HTML5’te yapılan bütün animasyonların görselleri Photoshop gibi programlarda hazırlanıp , parçalanıp kodlarla ayrı ayrı anime ediliyor.Bu yönleriyle incelediğimizde Text Animasyonlar konusunda Flash , HTML5’in ilerisinde görünüyor.

Önümüzdeki sayı “HTML5 ve Flash” incelememize devam edeceğimiz için şimdilik burada noktalıyoruz. Gelecek sayıda 3D, Multitouch, Arayüz, Kod Yazma, Gizlilik, Uyumluluk ve Güvenlik konularında Flash ve HTML5’i kıyaslamaya devam edeceğiz.


17 responses to “HTML5 vs Flash”

 1. Çok güzel bir çalışma olmuş.
  Ben bu tartışmaları anlamıyorum. Flash ile html farklı platformlar değil mi?
  Sonuçta html kodlarının içine gömmüyormuyuz flash çalışmları.Bence flashın asıl gücü web de değil.Masa üstünde.Eğitim setlerinde,sunumlarda,animasyonlarda,oyunlarda
  Bu özeliklerini webde çok iyi entegre etti.
  Gün geçtikçe hızlanan işlemciler,internet alt yapıları flashın kullanımını dahada artıracaktır.
  Bunlar benim görüşlerim tabiki…
  2. yazıyı merakla bekliyorum ellerinize sağlık…

 2. Flash ile HTML5 kıyaslandığında gerek hız gerek kolaylık açısından kesinlikle Flash çok daha önde gözüküyor.

 3. Ali yorma artık kafanı bunlara bea git londraya 🙂 açma interneti hergün bişi çıkıyo hangi birine yetişicen? hayırlı yolculuklar şimdiden…

 4. Kenasuka teşekkürler. 2. bölüm Eylül-Ekim sayısında yayınlandı. Sonraki sayıya kadar buraya yazamayacağım. Kasım sayısı çıkınca burada paylaşabilirim.

 5. bu tartışma cok yersiz kimse flashtan vazgecmez son versiyonunda kod yazma işinide baya azalttıgı için flash kullanımı gitgide artar html5 ve benzeri diller web brovser evrenselliği saglamıyo en sevmediğim tarafıda bu

 6. Flash html 5’in ağzını burnunu kırar. Yazıyı hazırlayan yazar arkadaş yeni teknolojidir diye üzerine gitmemiş ama Flash öldü diyenler Flashın ne olduğunu daha anlayamamamışlar. Flasın ölüsü, html 5 in dirisini tokat manyağı yapar. 🙂

 7. Mac kullanıyorum, Flash kullanılan sayfa açıldığı zaman işlemciyi %90 %100 kullanıyor sanki Photoshopta render yapıyor, İşte bu yüzden Apple istemiyor flashı olay bu. Bende cok gıcık oluyorum dışardayım internete bağlanıyorum batarya bitiveriyor, Tarayıcı kullanmadığım zaman bataryam 3,5 saat gidiyor. açtığım zaman ise 1,5 saat. Takdiri sizlere bırakıyorum.

 8. Herkese İyi aksamlar ben taraf tutumuyorm iki tarafıda iyi kullanıyorum
  fakat kimse bilmeden yorum yapıyor hangi yazılım veya program iyiyse ona gecerim hicbiri babamın oğlu değil ikisinin kullanımı bence farklı ben olsam
  eğer sadece fotoyu yandırıp söndürme ufak gecisler yapıcaksam
  html5 kullanırım tasarım ve hareket süper olacaksa
  http://www.jimcarrey.com/

  söyle piyas değeri paha bicilemez görsel söleni html5 yapamaz
  cünkü kod mantığı arka planda hücresel gider bir cizgi cizin bastan gitsin sona eğilsin bu alanı html 5 böylsün burda hareket ettirsin görelim
  yapamaz sınırları var hücre ici yanlızca basit hareketler
  ama flash http://www.motocms.com/ böyle bir olay yaptı
  indexleme ve panel sorunu kalmadı ve çok hızlı

  Dilediğiniz tasarımı yapın photoshop – illustrator

  anında catalyst alın anında gelsin anında sf gecislerini yapın

  site ici yüksek kalite animasyonları tabiki flas cs5 yapın flex editleme air uygulamaları

  builder de indexleme – panel yapın

  siteniz süper hızlı çok kaliteli tasarımla hazır

  html 5 tasarım kalitesini öldürür nedenmi?

  basta dediğim gibi sınırları var asamssın o yüzden bütün siteler birbirinin
  kopyası al evladım kodu yapıstır kod yazmayı bilmene gerek yok mantığı bil yeter aptal isi birde onu oraya cekerken png falan kırk dereden su getirirsin
  ortaya cok basit düz hareketlerden olusan herkesin kopyası bir siten olur
  bu arada builder database ortadan kaldırdı sanırım
  panelli site ypamınıda hangi makinaya yüklersen ordan görüyo
  ben ileri teknolojiyi yatından takip ettiğimi düsünüyorum
  hiçbir zaman flash bırakın – html5 kise deviremicek
  ben adobenin yerinde olsam apple’ambargosuna
  tüm programlarımı macte acılmaz hale getirirdim
  piyasa adoboun elinde neyle calısacak millet
  powerPointlemi
  birde flash öğrenmek herkesin harcı değil zor kafa isi öyle az mantığını bilerek iyi bir is üretememssin
  fakat su html olayları az bil emek hırsızlığı acl yapıstır
  sonra 100 kiside aynı buton haaaaa
  ama flash animasyonu calamassın ulassanda html yapıstır olmaz yeniden yap daha iyi dersin zor
  yani lafın özü bu iki dev’den APPLE’A yakısmıo bu hareket sıkı bir apple ve adobe kullanıcısı olarak karsılıklı savas acılırsa kimin kazanacağı belli almaz sakat bir durum el sıkısın bizde rahat edelim
  alt tarafı ipad acmıyo ya sanki her iki kiseden birinde ipad var heeeee
  herkese saygılar zamanla flash’ın kazandığını göreceksiniz

  iyi aksamlar

 9. Benim düşüncem flashın web alanında şimdi olmasa da ileride kaybedeceğidir.
  Neden derseniz ; yazıdan anladığım kadarıyla html5 in sadece iyi bir geliştirme ortamı olmayışı eksikliğidir. Bence önemli olan kodlardır eğer bu kodları tarayıcılar bir şekilde destekliyorsa nasıl olsa birileri html5 için bir geliştirme programı yaparlar.

  Örneğin normal html düşünün ; html için şu anda yüzlerce geliştirme ortamı bulunuyor. Html5 in şu anda geliştirme ortamı olmayabilir ama bütün tarayıcılar bu teknolojiyi destekledikten sonra nasıl olsa birileri çıkıp bunu yaparlar. Tarayıcılar bu kodları tanırken fazladan bir program yüklemeye ne gerek?

 10. ben farklı bişey sorucağım, çoğu kişi biliyor web sitelerinde iframe tag kullananları google hiç sevmediği ve o sayfalara + değer vermediği hatta spam bile kabul ettiği biliniyor. sorum şuki niye çifte standart uyguluyor, youtube videolarını hep iframe içerisinde sunulması için webmasterlere kod gösteriyor. ? bu konuya biraz değinirmisiniz. ben şimdi iframe taglı youtube video kodunu sayfalarıma empoze ettiğimde o sayfalar acaba spam yada kötü sayfa olarakmı algılanacak ? eğer youtubeyi ayrıcalıklı yapıosa iframe tagı, derimki vaybee dünyaaa her siteye eşit yaklaşımda bulunacağını taahhüt eden google youtubeye ayrıcalık tanıyor. ben belki başka bir sitenin video tagını iframe içinde kullanmak isteyecem ? ona spam diyecek öylemi ??? bilgilerinizi paylaşmanızı ister saygılar dilerim.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: