Netflix’te izlediğim ve önerdiğim diziler


Merhaba,

Bildiğiniz üzere geçenlerde Netflix Türkiye’de yayına başladığını duyurdu. Üyelikler görüntü kalitesi ve diğer detaylara göre 7.99 euro, 9.99 euro ve 11.99 euro şeklinde değişiyor. Ayrıca ilk ay için ödeme  yapmadan Netflix‘ten faydalanabilirsiniz.

Netflix‘i daha önce İngiltere’deki yıllarımda kullanan biri olarak kesinlikle tavsiye edebilirim. Masaüstü platform dışında bütün mobil cihazlar, akıllı televizyonlar, PlayStation ve benzeri birçok platformda uygulamaları mevcut. Ayrıca bazı içeriklerin Türkçe altyazı seçeneği de bulunuyor.

Bu yazıda daha önce izlediğim ve hala izlemeye devam ettiğim Netflix‘te bulabileceğiniz birkaç diziyi size tavsiye edeceğim. Netflix‘e yeni başladıysanız ve Netflix dizi önerileri arıyorsanız, bu liste size faydalı olabilir. İşte Netflix dizi önerileri;

Netflix’te izlediğim ve önerdiğim diziler

Aklıma gelmeyen ve ilerde izlemeye başlayacağım dizileri zamanla ekleyeceğim. Ayrıca sizin önerileriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu listedeki bazı dizileri Netflix Türkiye’de bulamayabilirsiniz (yayın hakları sebebiyle), ancak VPN kullanarak Netflix Amerika’ya ulaşabilirsiniz. Detaylar yazının son bölümünde.

Not : Sıralamayı IMDB puanına göre yaptım.

Breaking Bad

breakingbad
 Breaking Bad (2008) on IMDb
Mutlaka izlemelisiniz (Hala izlemediyseniz!)
Kansere yakalanan bir kimya öğretmeninin eski öğrencisiyle bir araya gelip uyuşturucu dünyasına girmesini konu alan ve çok beğenilen bir dizi.  Dizi 5 sezondan oluşuyor. Ben diziyi yayınlandığı zaman izlemiştim ve kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Henüz izlemeyen kimseyle tanışmadım 🙂

 

Sherlock

sherlock
 Sherlock (2010) on IMDb
Mutlaka izlemelisiniz.  – Netflix Türkiye’de yayınlanmıyor
Bildiğimiz Sherlock Holmes karakterinin günümüz dünyasına uyarlanmış hali. Genelde her bölüm ayrı bir konu işleniyor. Ayrıca bölümler yaklaşık bir buçuk saat sürüyor ve her sezonda 3 bölüm oluyor.

 

Narcos

narcos
 Narcos (2015) on IMDb
Mutlaka izlemelisiniz.
Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Kolombiyalı Pablo Escobar‘ı konu alan gayet güzel bir dizi. Ben çok beğenerek 1. sezonu bitirdim, ve 2.sezonun yayınlanmasını bekliyorum. 2. sezonu bu yıl içinde yayınlanacak.

Better Call Saul

bcs
 Better Call Saul (2015) on IMDb
İzlemelisiniz. – Netflix Türkiye’de yayınlanmıyor
Breaking Bad dizisinden de tanıdığımız Jimmy McGill adında bir avukatın davalarını konu alan güzel bir dizi. Breaking Bad’in yapımcısı Vince Gilligan, bu defa “Better Call Saul” sloganıyla dizide meşhur olan Jimmy McGill karakterini dizi haline getirmiş. Breaking Bad dizisinde rol alan bazı oyunları bu dizide de görebilirsiniz. İlerde her Breaking Bad karakteri için ayrı dizi yapılırsa şaşırmam 🙂

It’s always sunny in Philadelphia

sunnyphili
 It's Always Sunny in Philadelphia (2005) on IMDb
İzlemelisiniz. – Netflix Türkiye’de yayınlanmıyor
4 arkadaşın hikayelerini konu alan, her bölüm ayrı konunun işlendiği eğlenceli güzel bir dizi. Ben sanırsam 10. sezona kadar izledim, tekrar başlamayı düşünüyorum.

 

Master of none

masterofnone
 Master of None (2015) on IMDb
İzlemelisiniz.
Yazarı ve yapımcısı Aziz Ansari’nin başrolde “Dev” karakterinde oynadığı ve Dev’in hayatını konu alan mutavazı güzel bir dizi. Ayrica fırsat bulursaniz Aziz Ansari’nin komedi gösterilerini izlemenizi tavsiye ederim. Yine bunları da Netflix’te bulabilirsiniz.

 

Orange is the new black

orangenewblack
 Orange Is the New Black (2013) on IMDb
İzlemelisiniz. – Netflix Türkiye’de yayınlanmıyor
Hapse düşen nişanlı bir kadının hikayesini konu alan bu diziyi boş vakitlerinizde izleyebilirsiniz. İlk 2 sezonu izlemiştim, ve eğer fırsat bulursam tekrar başlayabilirim.

 

The Blacklist

theblacklist
 The Blacklist (2013) on IMDb
İzlemelisiniz.
FBI tarafından aranılan listesinde olan Raymond Reddington‘ın yakalandıktan sonra henüz yeni FBI ajanı olan Elizabeth Keen‘e ifade vermek ısrarı ile başlayan ve bu ikilinin iş birliğiyle devam edecek bir sürü kriminal vakkanın işlendiği bir dizi. Bu dizinin henüz 1. sezonunu bitirdim ve izlemenizi tavsiye ederim.

Fakat James Spader‘ı saymazsak oyunculuğu çok beğenmediğimi söylemem lazım. Özellikle Elizabeth Keen‘i oynayan Megan Boone bana çok itici gelmeye başladı. İzledikten sonra bu konuda yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Not: The Blacklist’in 3. sezonu henüz Netflix’te yayınlanmıyor.

Bonus

The Office ve Life Is Too Short

İşin içinde Ricky Gervais olunca o yapım bence her zaman denemeye değer. Özellikle The Office, Ricky Gervais‘in ün kazanmasını sağlayan belgesel tarzında bir komedi serisi.

Bence özellikle zaman ayırmaya gerek yok ama vakitlerinizde bu iki diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bulabilirseniz Ricky Gervais’in komedi gösterilerini izlemenizi tavsiye ediyorum.

 

Netflix Türkiye’de olmayan içeriklere nasıl ulaşırım?

Sorun nedir?

Başta da belirttiğim gibi, Netflix içerikleri ülkeden ülkeye değişebiliyor. Amerika Netflix’te olan bazı diziler veya filmler başka ülkelerde olmayabilir. Bazen Türkiye’de yayınlanan başka bir ülkede yayınlanmıyor olabilir. Bunun sebebi yayın haklarının ülkeden ülkeye değişiyor olması. Örneğin Sherlock dizinin yayın hakkı Türkiye’de sadece CNBC-E’deyse, Netflix bunu Türkiye’de yayınlayamaz.

Çözüm

Bunun aşmanın kolay bir yolu var, o da DNS/VPN kullanıp başka ülkelerden bağlanıyormuşsunuz gibi göstermek. Netflix’in şimdilik bunun için bir önlemi yok -yakında bunu zorlaştıracakları hakkında bilgiler var-. Hangi ülkeden kayıt yaparsanız yapın, eğer VPN’le başka bir ülkeden bağlanırsanız o ülkenin içerikleri karşınıza çıkar.

Google’da binlerce ücretli ücretsiz VPN servisi bulabilirsiniz. Ben ZenMate kullanıyorum, ve önerebilirim.

 

 

Şimdilik bu kadar, zaman buldukta ve aklıma geldikçe bu listeyi güncelleyeceğim. Tavsiyeniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz, görüşürüz.

 

 

, , , ,

2 responses to “Netflix’te izlediğim ve önerdiğim diziler”

  1. The Blacklisti izledim 2 sezonuda bitirdim. Netflix ultra hd paketi kullanıyorum ancak 3. Sezon yer almıyor.
    Ancak başka dizi sitelerinde 3. Sezon var neden böyle oluyor? Bilginiz var mı?

    • Merhaba,

      Evet, bende de cikmiyor. Netflix Amerikaya da baktim cikmiyor. Sanirsam NBC 3.sezonu yayinliyor ondan dolayi. Yine yayin haklarindan dolayi. Belki ilerde yayinlamaya baslarlar ama olursa da buyuk ihtimalle butun bolumler NBC’de yayinlandiktan sonra olur.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: